Čišćenje toaleta spada među najneprijatnije kućne poslove — zato ga mnogi odlažu koliko god mogu. (Jer, ruku na srce, ko želi da se sagne tamo dole i upusti u taj nered?) Ipak, redovno i temeljno čišćenje WC šolje je važno kako bi se sprečilo nakupljanje bakterija i buđi — a pritom se i vaše kupatilo održava spremnim za goste i prijatnijim za sve koji ga koriste.
S tim u vezi, verovatno to ne radite dovoljno često.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti
„Koliko često bi trebalo da čistite toalet i koliko često ga zaista čistite — to su dve potpuno različite stvari,“ kaže Kian Balentajn, osnivač kompanije ,,Cannonball Cleaners".
„I prvi ću priznati da je to u redu. Dakle, ako ne čistite kupatilo po strogoj rutini — bez osude, zaista.“

Shutterstock/InFocus.ee
Ali ako pokušavate da procenite da li svoj toalet ribate dovoljno često, evo šta treba da imate na umu kad odlučujete kada je vreme da izvadite četku.
Određivanje koliko često treba čistiti toalet
Postoji nekoliko faktora koji mogu uticati na to koliko često treba čistiti određeni toalet u vašem domu — od toga koliko se često koristi, do toga ko ga tačno koristi. Razmotrite sledeća pitanja kada pokušavate da procenite da li je vreme za ribanje.
Koliko često se koristi toalet?
Naravno, toalet koji se koristi više puta dnevno zahteva osvežavanje mnogo češće nego onaj koji se koristi povremeno, poput gostinjskog kupatila.
Koliko se toalet prlja?
E sad dolazimo do malo neprijatnijih detalja. Ako toalet redovno koriste deca i muškarci koji ne pogađaju baš uvek metu, ti mali „incidenti“ znače da ćete češće posezati za vlažnim maramicama ili četkom. S druge strane, toalet koji koristi samo jedna uredna odrasla osoba može zahtevati ređe čišćenje.

Shutterstock
„Ako u kući imate muškarce i dečake, verovatno ćete ga čistiti češće — osim ako ih ne naučite da sede dok obavljaju nuždu, kako bi se smanjilo prskanje okolo,“ kaže Balentajn.
Da li je neko u kući bio bolestan?
Svi znamo koliko se bakterije i mikrobi mogu širiti nakon puštanja vode u toaletu, a posebno se zadržavaju na mestima koja često dodirujemo, poput ručke za puštanje vode. Ako je neko u kući bio bolestan, toalet treba čistiti bar jednom dnevno, posebno ako ga koriste i drugi članovi domaćinstva, kako biste smanjili rizik od širenja virusa, prema preporukama CDC-a.

Shutterstock
Takođe, ne zaboravite da očistite i ostale površine koje se često dodiruju u kupatilu — kao što su slavine i kvake — i da zamenite peškire. Osobi koja je bolesna dajte poseban peškir.
Da li je to toalet za goste?
Da biste izbegli paniku oko čišćenja kada vam dolaze gosti, najbolje je da gostinjski toalet održavate što čistijim. Tako ćete, uoči dolaska gostiju, morati samo da ga malo osvežite ili zamenite peškir.
Koliko često zapravo treba čistiti toalet?
Stručnjaci preporučuju da se spoljašnji delovi toaleta — daska, ručka i spoljašnjost šolje — brišu redovno. Ako se radi o toaletu koji se često koristi i brzo se zaprlja, to bi trebalo raditi svakodnevno. Za one koji se retko koriste, jednom nedeljno je sasvim dovoljno. Sama unutrašnjost šolje, idealno, treba da se detaljno čisti najmanje jednom nedeljno kako biste sprečili stvaranje fleka i razvoj štetnih mikroorganizama.

Shutterstock
Međutim, Balentajn dodaje da možete jednostavno slušati svoja čula. „Očistite ga kada izgleda prljavo i kada neprijatno miriše. Ako pomislite da to možda dolazi iz WC šolje, ili se setite da ne možete da se setite kada ste je poslednji put ribali — samo to uradite.“
Kako efikasno očistiti toalet
Iako je posao neprijatan, jedna dobra stvar u vezi sa čišćenjem toaleta je ta što je brzo gotovo. Sve može da se završi za nekoliko minuta — posebno ako sredstvu za čišćenje date malo vremena da deluje.
Počnite tako što ćete sipati sredstvo za čišćenje WC šolje sa izbeljivačem u unutrašnjost i ostaviti da deluje najmanje pet minuta, kako bi razgradilo mrlje i prljavštinu. U međuvremenu, koristite antibakterijsko sredstvo za čišćenje kupatila i krpu kako biste obrisali spoljašnji deo toaleta — počnite od ručke i manje prljavih delova, a završite kod postolja šolje i same daske.

Shutterstock/Nurma Agung Firmansyah
Kada ste prebrisali spoljašnjost toaleta, uzmite četku za ribanje i očistite unutrašnjost šolje, obavezno obratite pažnju na deo ispod ivice (ruba), gde se često zadržava prljavština i kamenac.
Na kraju, možete dodatno prebrisati delove koje se često dodiruju — poput ručke i poklopca — dezinfekcionim maramicama, posebno ako je neko u domaćinstvu bio bolestan, prenosi Real Simple.
Bonus video: