Tako je pokazala studija naučnika sa Univerziteta u Arizoni. Stručnjaci su otkrili i da stolovi muškaraca sadrže do četiri puta više bakterija raspoređenih po telefonu, kompjuteru, fiokama, jer oni uglavnom imaju veće stolove, pa je veća i površina dostupna za razvoj bakterija.
Ali, pripadnici jačeg pola važe i za manje opterećene higijenom, pa je i to razlog zašto su njihovi stolovi manje čisti.
Dobra vest za članove biblioteka je da pozajmljene knjige nisu naročito veliki izvor bakterija, dok kompjuterski miš i tastatura, kao i mobilni telefoni takođe imaju 10 puta više bakterija nego daske od ve-ce šolje. Čak 90 odsto kancelarijskih šolja je prepuno klica, a na svakoj petoj su fekalni tragovi.
Mikrobi iz kancelarije su gori nego u kuhinji
Zanimljivo je i da su mikrobi u dve kancelarije u dva različita grada sličniji nego oni u kuhinji i kancelariji u istoj zgradi.
Osim toga, i peškiri su se otkrili kao veliko leglo bakterija, odakle se rasejavaju po čitavom kućnom prostoru. Na prisustvo različitih bakterija ukazuje karakterističan miris, odnosno ustajalost, koja može da se oseti posle brisanja lica, tela ili ruku.
Pojedine bakterije mogu da prežive i pranje u veš-mašini na nižim temperaturama, zato je preporuka da se peru jednom nedeljno na 90 stepe