Drvo novca je poznato i kao stablo žada, a po feng šui pravilima se veruje da pozitivno deluje na finansijsku situaciju ukućana. Ne zahteva često zalivanje ni posebnu negu, što ga čini odličnim izborom za sve one koji ne vole ili nemaju vremena da se posvete sobnim biljkama. Popuarno drvo novca (Crassula ovata) poznato je po svojoj otpornosti i jednostavnom održavanju.
Lako se gaji
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni
Uz pravilnu negu, može čak procvetati sitnim belim ili ružičastim cvetovima. Drvo novca je sukulent sa mesnatim listovima koji simbolizuje sreću i blagostanje, pa se često bira za domove i kancelarije. U ranijoj fazi rasta ima žbunast oblik, ali s godinama može poprimiti izgled minijaturnog drveta. Da bi raslo decenijama bez puno truda, važno je da mu odmah nađete dobar položaj, posadite ga u odgovarajuću zemlju i naučite koliko često se zaliva.

Shutterstock
Drvo novca najbolje uspeva u propusnom zemljištu – idealna je mešavina predviđena za kaktuse i sukulente. Takva zemlja sprečava zadržavanje viška vode i štiti koren od truljenja.
Voli dosta svetlosti
Za zdrav rast potrebna mu je obilna svetlost, ali najbolje uspeva na jakom svetlu koje nije direktno. Preporučuje se da se smesti pored prozora okrenutog ka jugu, gde može dobijati svetlost najmanje četiri sata dnevno. Ako je izloženo prejakom suncu, listovi mogu dobiti ljubičaste ivice.
Retko se zaliva
Biljku treba zalivati tek kada se zemlja potpuno osuši. Tokom toplijih meseci to znači otprilike jednom nedeljno do jednom u dve nedelje, dok se zimi potreba za vodom znatno smanjuje. Ne zahteva često đubrenje, ali ako želite da podstaknete bujniji rast, možete ga prihranjivati blagim đubrivom za sobne biljke jednom mesečno u proleće i rano leto.

Shutterstock
Temperature i oblikovanje
Ovaj sukulent voli toplije uslove i dobro podnosi različite nivoe vlažnosti. Međutim, čim temperatura padne ispod 7 °C, biljku treba uneti u zatvoreni prostor da bi se zaštitila od hladnoće. Jedna od prednosti jeste to što možete da izaberete oblik koji želite – odnosno da ga oblikujete u željenu formu. Najbolje vreme za oblikovanje je proleće, kako biste podstakli novi rast i sačuvali kompaktan oblik. Postoje tri načina orezivanja:
Za veličinu: Skraćuje se stabljika na željenu dužinu ili se uklanjaju bočne grane.
Za oblik: Uklanjaju se stabljike tamo gde se spajaju sa drugom granom.
Za oblik stabla: Redovnim orezivanjem mladih biljaka razvijaju se jače stablo i klasičan oblik drveta.
Video: