Ako možda mislite da još uvek imate vremena do Uskrsa, praznici nam velikom brzinom dolaze u susret, pa ovih dana birajte i pravite dekoraciju za kuću. Zato je vrlo je važno da znamo koje simbole bi obavezno trebalo da imamo u svom domu, jer se po starim narodnim verovanjima smatra da donose sreću, mir i blagostanje.
USKRŠNJI ZEC
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti
Par belih zečeva u dnevnoj sobi može privući sreću, a uz to su i sjajna dekoracija za predstojeće uskršnje svečanosti. Veruje se da je zec simbol plodnosti, radosti i života, pa njegova prisutnost u kući donosi veselu atmosferu i podstiče blagostanje doma. Nekada se verovalo i da zec, kao vesnik proleća, budi prirodu i donosi plodne dane, što ga čini poželjnim simbolom za vreme praznika.
Zec je postao simbol Uskrsa zato što su još u davna vremena, mnogo pre nego što je Uskrs poprimio današnji oblik, ljudi zeca povezivali sa prolećem, buđenjem prirode i plodnošću. Zec je poznat po tome da se vrlo brzo razmnožava, pa je tako u mnogim narodnim verovanjima bio znak obilja i novog života.
Kasnije, kada su se hrišćanski običaji pomešali sa starim narodnim prolećnim ritualima, zec je postao jedan od pratećih simbola Uskrsa. U hrišćanskom tumačenju, Uskrs je praznik vaskrsenja, novog početka i života, pa je simbolika zeca savršeno uklopljena u tu priču.
Postoji i jedna zanimljiva legenda iz srednje Evrope: priča kaže da je boginja proleća, Ostara, zeca pretvorila u pticu, a zatim opet u zeca, ali mu je ostavila sposobnost da nosi jaja. Tako je zec postao i čuvar uskršnjih jaja, koji ih sakriva po baštama i domovima, donoseći radost deci kada ih pronalaze.
U narodnoj tradiciji, naročito u nemačkim i anglosaksonskim zemljama, zec je taj koji „donosi“ uskršnja jaja, što je kasnije preneto i na druge krajeve sveta. Kod nas se više neguje običaj farbanja jaja, ali se figura zeca polako ustalila kao deo praznične dekoracije.
BELI LJILJANI
Beli ljiljani su od davnina povezani sa Uskrsom. Ovi prelepi cvetovi simbolizuju čistotu, nevinost, mir i duhovno uzdizanje. Po narodnom verovanju, postavljanje ljiljana u dom unosi spokojstvo i pomaže da porodica bude u slozi i zdravlju. Osim toga, ljiljan je i simbol novog početka, pa se često nalazi i na prazničnoj trpezi ili kao ukras u prostorijama doma. Verovalo se da miris ljiljana čisti prostor i donosi mir u srcima ukućana.
UKRASI U OBLIKU JAJA
Uskrs je nezamisliv bez jaja, koja se od davnina smatraju simbolom života i obnove. Ukrašena jaja unose radost u kuću i veruje se da štite dom od zlih sila. Običaj je da se jaja stavljaju na vidno mesto, kao što su trpezarijski sto ili prozorska daska, kako bi donela blagostanje i veselje svim ukućanima. U nekim krajevima, jaja se čuvaju i nakon praznika kao zaštita doma tokom cele godine.
SVETA VODA I SVEĆE
Na Uskrs se u mnogim domovima i danas unosi sveta voda kojom se škrope prostorije, kako bi se kuća očistila od negativne energije i prizvala sreća. Praznična sveća, upaljena tokom uskršnjeg ručka, simbol je svetlosti i nade. Verovalo se da plamen sveće donosi toplinu i blagostanje porodici.
GRANE VRBE
U mnogim krajevima, grančice vrbe unose se u dom na Cveti i ostaju kao ukras za Uskrs. Narodno verovanje kaže da vrba štiti kuću od gromova, nepogoda i bolesti. Takođe, simbolizuje zdravlje i dug život.