Pranje veša je neizbežna obaveza, a održavanje peškira može delovati kao beskrajan zadatak. Ne bi trebalo da ih perete zajedno s drugim stvarima, a opet, uvek im treba duže da se osuše u poređenju s laganim komadima poput majica i sportske odeće.
Ali koliko često zaista treba da ih perete? Pitali smo stručnjaka za čišćenje i lekara da saznamo odgovor.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče
Koliko često treba prati peškire?
Prema rečima stručnjakinje za čišćenje Robin Marfi, peškiri se svakodnevno koriste i lako mogu preći iz svežih i mekanih u vlažne i sumnjivo nečiste. „Ako koristite peškir za brisanje nakon svakog tuširanja, trebalo bi da ga operete na svaka tri do četiri korišćenja,“ objašnjava ona.

Shutterstock
Međutim, ovo pravilo važi samo ako peškir pravilno okačite da se osuši, a ne ako ga ostavite na podu ili zgužvate u uglu kupatila (hej, svima se ponekad desi). „Peškir koji ostane vlažan postaje savršeno mesto za razmnožavanje bakterija, a čak i ako ih ne vidite – sigurno ćete ih osetiti po mirisu!“
Kako znati da peškire ne perete dovoljno često?
Ako perete peškire na svaka tri do četiri korišćenja, ali i dalje ne deluju sveže, možda ih treba prati češće, kaže Marfi. „Ako peškir ima kiseo ili ustajao miris, deluje grub ili ukočen, ili samo pomera vodu po koži umesto da je upija, to je znak da je vreme za pranje,“ objašnjava ona.

Shutterstock/alexkich
Takođe, ako imate problema sa kožom, poput svraba ili osipa nakon brisanja, možda bi trebalo da menjate peškire još češće. „Isto važi i ako primetite iritaciju na koži nakon korišćenja,“ dodaje Marfi. „Čist peškir ne bi trebalo da ima nikakav miris – ili u najgorem slučaju, da miriše samo na deterdžent. Sve preko toga znači da mu je potrebno osveženje.“
Koliko često treba prati peškire za ruke?
Mnogi od nas odlažu pranje peškira za ruke jer su često dekorativni ili jednostavno zaboravimo. Međutim, Marfi ističe da ih treba prati čak češće nego one za telo. „Peškiri za ruke se koriste češće, od strane više ljudi, i često nemaju vremena da se potpuno osuše,“ kaže ona. „Ja svoje perem na svaka dva do tri dana. Peškir za ruke vrlo brzo pređe iz korisnog u nehigijenski, posebno u prometnom domaćinstvu.“
Koliko često treba prati peškire ako je neko bolestan?
Mnogi misle da bi tokom bolesti trebalo češće menjati sve peškire, ali sama pomisao na pranje veša kada se osećate loše može delovati iscrpljujuće.
Prema rečima dr Hejli Goldbah, dermatološkinje sa sertifikatom, kupatilski peškiri mogu proći s uobičajenim pranjem, ali je ključno obratiti pažnju na peškire za ruke. „Iako virusi prehlade ne preživljavaju dugo na tkanini, preporučujem da se svi deljeni peškiri peru češće nego inače,“ kaže ona. „Neki virusi mogu se preneti preko peškira, a postoje i oni koji su mnogo otporniji i teže ih je eliminisati.“

Shutterstock
Savetuje da se peškiri za ruke peru na visokoj temperaturi svakih nekoliko dana (ili češće) ako je neko u kući bolestan.
Ali, nema potrebe za posebnim sredstvima za dezinfekciju. „Nikada ne preporučujem dodatne dezinfekcione proizvode za veš,“ kaže dr Goldbah. „Topla voda i deterdžent ubijaju većinu bakterija i virusa. Preporučujem deterdžent bez mirisa koji je blag za kožu. Ako je nešto posebno prljavo, dodajem sirće u pranje – ono je prirodni antimikrobni agens i potpuno je netoksično.“
Bonus video: