Ako vaše ljubičice traju godinama, ali zbog starosti počinju da usporavaju rast, pravo je vreme da ih podmladite – a prolećni meseci su idealni za to.
Najpre pažljivo izvadite ljubičicu iz saksije, skalpelom odsecite biljku od korena i uklonite suve peteljke i lišće. Zatim lagano sastružite deblo biljke skalpelom.
Pripremite novu zemlju u saksiji, utisnite stablo ljubičice u supstrat, blago pritisnite zemlju oko stabla i umereno zalijte. Preko saksije stavite providnu plastičnu kesu i ostavite je na mestu s umerenim sunčevim svetlom. Nakon 3 do 4 nedelje biljka bi trebalo da razvije novi koren.
Razmnožavanje ljubičice iz lista zahteva poseban pristup. Odsecite list pod uglom od 45 stepeni, stavite ga u prethodno navlaženu zemlju i lagano utisnite. Ako imate hormon rasta, umočite zasečeni deo lista u hormon pre nego što ga zasadite.
Saksiju pokrijte providnom plastičnom kesom i postavite na svetlo, toplo mesto koje nije izloženo direktnom suncu. Zalivajte povremeno, tek kada primetite da se površinski sloj zemlje osušio, koristeći odstajalu vodu. Za oko 21 dan trebalo bi da se pojave novi listići – do tada ne uklanjajte kesu.
Da bi vaša ljubičica bila zdrava i bogato cvetala, važno je pridržavati se nekoliko osnovnih saveta. Zalivajte je jednom sedmično od proleća do jeseni, a leti dva do tri puta, najbolje preko podloška saksije. Pri svakom drugom zalivanju dodajte đubrivo za cvetanje kako bi biljka imala dovoljno hranljivih materija.
Ljubičice najbolje uspevaju kada su u društvu drugih biljaka – tada intenzivnije cvetaju. Držite ih blizu izvora prirodnog svetla, ali vodite računa da se listovi različitih biljaka ne dodiruju. Prašinu sa listova uklanjajte mekom četkom ili pamučnom krpicom kako biste održali njihov zdrav izgled.
