U poslednje vreme ne možemo da pobegnemo od svileno sjajne kose. I tu ne pričamo o nekoj poslednjoj reklami za šampon, već o objavama na društvenim mrežama. Iako i sami radimo razne tretmane ne bismo li povećali sjaj svoje kose, ovaj visoki svileni sjaj o kojem pričamo je nadrealne prirode.
Istražujući šta se događa u pozadini trenda otkrila sam mnoge ,,hair glossing# tretmane, odnosno proizvode za zaglađivanje kutikule kose. Međutim, to nije ništa novo. Frizerski saloni već godinama koriste i nude tretmane za zaglađivanje kose. Oni su pogotovo dobri nakon farbanja kose.
Šta je onda uzrokovalo hordu sjajne kose koju ne možemo da izbegnemo? Velika promena se dogodila u drogerijama.
Zaglađivanje kose kod kuće
Kućni ,,hair glossing" tretmani koje možete pronaći i pod nazivima poput ‘tretman za laminaciju kose’ ili ‘tretman za zaglađivanje kose’, su na svakom koraku. Kao i uvek, zanimalo nas je kako na molekularnom i mehaničkom nivou deluju ovi tretmani. Sudeći po mom feedu, ovi kućni zaglađivači su izuzetno delotvorni. Visoki sjaj može da znači da se na mikro nivou kutikula kose potpuno zatvorila, što nam je dalo ideju – možemo li sa ,,hair glossing" tretmanom da promenimo poroznost naše kose?
Šta je poroznost kose?
Ako uđemo u tematiku malo dublje shvatićemo kako se sve bazira na strukturi kose. Naša kose se sastoji od kutikula koje prirodno mogu da budu potpuno otvorene, poluotvorene i zatvorene. Paralelno sa tim stepenom otvorenosti razlikujemo tri vrste poroznosti kose:
- visoko poroznu kosu sa potpuno otvorenim kutikulama koja jako upija vodu
- srednje poroznu kosu sa poluotvorenim kutikulama koja teže upija i propušta vodu
- nisko poroznu kosu sa zatvorenim kutikulama koja gotovo uopšte ne upija vodu
Poroznost kose se dakle odnosi se na stepen sposobnosti kose da upija i zadržava vlagu ili da je potpuno propušta.
1. Kad su kutikule jako otvorene kao kod visoko porozne kose, voda sa lakoćom ulazi u srž dlake, uništavajući njenu strukturu i povećavajući šanse za lomljenjem kose. Visoko porozna kosa je često krhka i lako se lomi.
2. Srednje porozna kosa blago propušta vodu i nije tako sklona lomljenu i oštećenjima kao visoko porozna kosa. Ovo je ujedno i najčešći oblik poroznosti i ono što želimo da postignemo kako bi kosa bila u idealnom balansu.
3. Nisko porozna kosa sa potpuno zatvorenim kutikulama koja je najmanje sklona oštećenjima zvuči idealno, ali može postati problematična. Lako dovodi do masnog izgleda i nakupljanja naslaga.
Kako deluje ,,glossing" tretman?
,,Glossing tretmani" ili tretmani za zaglađivanje kose deluju upravo na kutikulu dlake. Mogu delovati sa različitim sastojcima, ali u suštini svi glossing tretmani imaju isti cilj. Zaglađuju kutikulu kose. Veliku ulogu igra pH faktor, koji pomaže pri zaglađivanju dlake.
Da li ,,hair glossing" tretman menja poroznost kose?
Kad je kutikula kose jako zaglađena ona ne propušta vodu. Tako ,,glossing" tretman može barem privremeno da promeni visoku i srednju poroznost kose u nisku poroznost. Tek kad je kutikula potpuno zatvorena i zaglađena, od nju se svetlost može tako lako reflektovati što vidimo kao svileni sjaj. Bitno je samo da ne preterujete sa tretmanom i da se držite uputstava na pakovanju.
,,Glossing tretman" čuva i boju kose
,,Glossing" tretmani su odličan izbor ne samo ako želite da promenite poroznost kose već i ako imate farbanu kosu. Kako tretman zaglađivanja kose zatvara kutikule, onda će se pigment koji je veštački dodat mnogo teže isprati, a zahvaljujući čvrsto zaglađenim odnosno zatvorenim kutikulama boja će duže trajati.
Ako ponekad poželite da sprečite mršenje kose ili produžite životni vek svoje boje, ,,glossing" tretmani su odličan izbor. Upravo zbog svog sjajnog efekta postali su deo moje uobičajene mesečne rutine nege kose koja je postala mnogo mekša i glađa, ističe Vogue.
Bonus video: