Biljke mesožderke su popularne zbog svog neobičnog izgleda i jedinstvenih karakteristika, jer osim fotosinteze, koriste lov na insekte za ishranu. Postoji više od 600 vrsta ovih biljaka, koje su razvile posebne mehanizme za hvatanje plena, a njihove sposobnosti im omogućavaju preživljavanje u "siromašnim tlima". Osim što su estetski zanimljive, mesožderke imaju važnu funkciju pročišćivača vazduha.
Nega mesožderki je specifična jer su to biljke kratkog životnog veka i zahtevaju posebnu brigu. Potrebno im je puno svetlosti, ali ne direktnog sunca, i vlažan supstrat. Treba ih zalivati destilovanom vodom svakih 3-4 dana, a najidealnije je držati ih u dubini od jednog inča vode. Biljke roda Nepenthes ne smeju stajati u vodi, pa se zemlja između zalivanja mora osušiti.
Tokom proleća i jeseni, mesožderke treba prihranjivati specijalnim đubrivom i presaditi u veću saksiju ako brzo rastu. Tlo treba biti mešavina treseta i perlita, a zimi je potrebno staviti ih na hladno, na temperaturi oko 2°C, sa manjim unosom vode. Mesožderke plen probavljaju izlučujući probavne sokove, što im omogućava da rastu u tlima siromašnim hranjivim materijama.
Najpoznatija mesožderka je Dionaea muscipula (venerina muholovka), koja prezimljava i u proleće ponovo raste. Cveta tek kad navrši 6 godina, a tokom leta njene klopke se crvene kako bi privukle insekte.
Bonus video: