Nije ni 60, ni 90: Samo jedna temperatura kompletno eliminiše bakterije iz posteljine, biće čista i mirisna

Vesti 14.12.2024 20:57 0

Uvek proverite etiketu vaše posteljine da biste videli šta proizvođač preporučuje i pobrinite se da redovno perete i da menjate posteljinu svake nedelje kako biste se oslobodili bakterija

žena

Shutterstock

Nema ničega boljeg od svežeg i udobnog kreveta u kojem možete uživati tokom zime, ali temperatura na kojoj treba prati posteljinu često je tema burnih rasprava.

Štednja novca na računima za energiju može biti izazov zimi, zbog čega mnogi ljudi biraju da peru veš na najbržem ciklusu.

Međutim, važno je prati posteljinu na dovoljno visokoj temperaturi kako bi se ubili mikrobi, jer će se u suprotnom u njoj nakupiti bakterije iz znoja, mrtvih ćelija kože i drugih telesnih ulja.

Može biti teško da uštedite novac, a pritom održite krevet higijenskim, ali Lien Šulbred, stručnjakinja iz kompanije ,,Soak & Sleep", je podelila da posteljina ne mora da se pere na izuzetno visokim temperaturama od 90°C ili 60°C.

Lien je rekla: ,,Većina tkanina može da se pere na umerenoj temperaturi od 40°C, jer to pomaže u uklanjanju prljavštine, prirodnih ulja i rešava problem sa mikrobima."

Shutterstock/Urri

Shutterstock/Urri

 

„Svile posteljine treba prati na nižoj temperaturi od 30°C sa blagim deterdžentom, ili deterdžentom specijalizovanim za svilu.“

Pranje na 40°C je najbolja temperatura za redovno pranje posteljine, jer koristi znatno manje energije nego pranje na višim temperaturama, što je isplativo.

Pranje na 40°C ćr biti dovoljno za pranje posteljine samo ako je blago prljava ili ako je perete rutinski za svakodnevnu upotrebu.

Međutim, bolje je prati na višoj temperaturi (60°C ili više) ako ste bili bolesni kako biste ubili viruse u tkanini, eliminisali grinje i za bilo koju posteljinu koja imaju tvrdokorne mrlje koje se ne mogu oprati.

Uvek proverite etiketu vaše posteljine da biste videli šta proizvođač preporučuje i pobrinite se da redovno perete i da menjate posteljinu svake nedelje kako biste se oslobodili bakterija.

Lien je rekla: „Razumemo da nije uvek praktično prati posteljinu tako često, pa je izuzetno korisno imati rezervnu posteljinu. Jednostavno je zamenite jednom nedeljno i stavite ih u mašinu kada vam to najviše odgovara.“

mašina

Shutterstock

 

„Belu posteljinu treba prati jednom nedeljno kako bi ostala sveža i kako bi se sprečilo nakupljanje mrlja.“

Jorgani treba prati svakih šest do 12 meseci i treba ih prati na 60°C zbog debljine materijala, a veći jorgani sa višim togom mogu zahtevati profesionalno čišćenje umesto da se riskira stavljanje u mašinu za pranje veša.

Jastuke treba prati svakih tri do šest meseci kako bi ostali higijenski, a prilično su laki za održavanje, jer, kao i posteljina, mogu se prati na nižim temperaturama.

jastuk

Shutterstock

 

Lien je rekla: „Možete prati svoj jastuk kod kuće na niskim temperaturama od 30°C ili 40°C. Samo pokušajte da ne pretrpavate mašinu za pranje veša i uverite se da je potpuno suva kako biste izbegli oštećenje punjenja.“

Ako odvojite vreme da pravilno operete posteljinu na odgovarajućoj temperaturi, ne samo da ćete uštedeti novac ove zime, već će vaš krevet biti luksuzan, pa ćete moći da uživate u udobnom noćnom odmoru tokom zime, ističe Express

 

 

Bonus video:

 

 

Komentari (0)
Loading