Mitrovdan, praznik posvećen Svetom Dimitriju, slavi se 8. novembra i ima značajno mesto u pravoslavnoj tradiciji.
Sveti Dimitrije, zaštitnik grada Soluna, bio je antički vojni komandant koji je postao hrišćanski mučenik.
Rođen u Solunu u trećem veku, odbio je carsku naredbu da proganja hrišćane, javno propovedao veru i zbog toga bio pogubljen. Solunski hrišćani su ga tajno sahranili, a na njegovom grobu je kasnije izgrađena crkva. Veruje se da su sa groba Svetog Dimitrija izbijali miris bosiljka i smirne, pa je zbog toga nazvan Mirotočivi.
U Srbiji, Mitrovdan se slavi kao krsna slava i spada među pet najvažnijih slava. Za ovaj praznik vezuju se razni običaji, a posebno je poznata narodna izreka "Mitrovdanak, hajdučki rastanak; Đurđev danak hajdučki sastanak", koja označava vreme kada su se hajduci rastajali i ponovo sastajali.
Verovanje kaže da je na Mitrovdan najbolje provesti vreme sa porodicom kod kuće, a svi veliki poslovi, posebno oni na polju, trebaju biti završeni pre ovog datuma, jer se veruje da vreme nakon Mitrovdana postaje nestabilno i dolazi zima.
Takođe, smatra se da Mitrovdan može predvideti kakvo će biti vreme tokom zime. Ako je na Mitrovdan toplo, zima će biti blaga, dok sneg na ovaj dan sugeriše dugu i hladnu zimu koja može trajati sve do aprila.
Bonus video: