Najvažnije je kada dodajete so: Zbog ove greške pasulj ostaje tvrd i posle višesatnog kuvanja

Slobodanka Ćorić Vesti 25.09.2024 16:55 0

Mnogi se suočavaju s problemom kada pasulj jednostavno ne omekša

pasulj

Shutterstock

Pasulj je omiljeno jelo koje može biti izazovno za pripremu. Mnogi se suočavaju s problemom kada pasulj jednostavno ne omekša. Postoji nekoliko faktora koji mogu uticati na ovo.

Stari pasulj

Jedan od najčešćih uzroka je starost pasulja. Suvi pasulj može izgledati kao da ima neograničen rok trajanja, ali većina vrsta gubi kvalitet i hranljive sastojke nakon godine ili dve. Ako imate staro pakovanje, bolje je da ga bacite.

Potapanje i priprema

Potapanje pasulja pre kuvanja je ključno. Preporučuje se da ga potopite u vodi 24 sata, pri čemu vodu možete nekoliko puta promeniti. Ovaj proces pomaže u razgradnji teško svarljivih spojeva, što olakšava kuvanje.

Pogrešan lonac i temperatura

Izbor lonca takođe igra važnu ulogu. Veliki lonac s debelim dnom omogućava zrnima da se slobodno kreću tokom kuvanja. Pasulj treba staviti u hladnu vodu, a tokom kuvanja dodati vruću vodu ako je potrebno.

Soljenje i kuvanje

Još jedan čest greh je soljenje pasulja na početku kuvanja. To može učiniti opnu tvrdom, pa je najbolje pasulj posoliti na kraju. Dodavanje malo sode bikarbone takođe može pomoći da zrna budu mekša.

Sporo kuvanje

Pasulj je najukusniji kada se kuva polako. Niže temperature omogućavaju bolju razgradnju proteina, što rezultira mekšim i ukusnijim zrnima. Ako pripremate pasulj s dodatkom zaprške, pazite da ne zagori, jer će postati gorko.

Dovoljno ukusa

Na kraju, za bogatiji ukus, dodajte povrće poput luka i šargarepe, kao i začine. Ovi sastojci ne samo da poboljšavaju ukus, već i doprinose lakšoj probavi.

Komentari (0)
Loading